HOME ~ PARTICIPANTS ~ SCHEDULE ~ REPORT ~ AGAIN?

This incident has been successfully concluded




Presented by:


India
International
Centre


The Academy of
Electronic Arts

AUDITORIUM (IIC Main Campus)
AUDITORIUM ~ LECTURE-ROOM ~ GALLERY & FOYER ~ CONF. ROOM-1 ~ OUTDOORS

FRIDAY, Jan. 27

Jan27 Morning Set-up & Testing

Jan27 Afternoon ~ Teaser Screenings

Jan27 ~ Evening (performances)
Bacchus Barua & Kirti Pant & Chayan Adhikari
Amaar Abbas & Ashhar Farooqui

SATURDAY, Jan. 28

CHAIR - morn.: Sanjoy Roy
(presentations)
Jan28 / Morn: #1 ~ Shankar Barua
Jan28 / Morn: #2 ~ Hridayesh Deshpande
Jan28 / Morn: #3 ~ Hannes Leopoldseder
Jan28 / Morn: #3 ~ Ashok Mehta
Jan28 / Morn: #5 ~ Aditya Dev Sood

CHAIR - aft. Pradeep Gupta
Jan28 / Aft: #1 ~ Nathalie Boseul Shin
Jan28 / Aft: #2 ~ Prasanto K. Roy
Jan28 / Aft: #3 ~ Milindo Taid
Jan28 / Aft: #4 ~ Lawrence Casserley
Jan28 / Aft: #5 ~ Zazie
Jan28 / Aft: #6 ~ Madhureeta Anand

Jan28 ~ Evening (performances)
Ashim Ghosh
Igor Stromajer & Brane Zorman ~ Live webcast: www.intima.org/oppera/oib

SUNDAY, Jan. 29

CHAIR - morn.: Curtis Bahn
(presentations)
Jan29 / Morn: #1 ~ Nitin Donde
Jan29 / Morn: #2 ~ Beat Brogle
Jan29 / Morn: #3 ~ Marc Lee
Jan29 / Morn: #4 ~ Basak Senova

CHAIR - aft.: Milindo Taid
Jan29 / Aft: #1 ~ Cristoph Storz (Estee Oarsed)
Jan29 / Aft: #2 Marc Lee+Cristoph Storz+Beat Brogle
Jan29 / Aft: #3 ~ Vishal K Dar
Jan29 / Aft: #3 ~ Pankuj Parashar
Jan29 / Aft: #4 ~ Sonya Singh

Jan29 ~ Evening (performances)
Lawrence Casserley
Aparna Panshikar
Aparna & Lawrence (experimental collab.)

Jan29 ~ Post-Event farewell dinner for international participants @ Dilli O Dilli


LECTURE-ROOM (IIC Annexe)
AUDITORIUM ~ LECTURE-ROOM ~ GALLERY & FOYER ~ CONF. ROOM-1 ~ OUTDOORS

FRIDAY, January 27
Change-agents Conclave
***no-shows have been de-listed***
please cross-check and correct your catalogs

Discourse, Discussion & Networking, morning & afternoon, with brief special presentations invited from:

Hannes Leopoldseder (Prof. Dr.)
Pankuj Parashar
Ranjit Makkuni
Curtis Bahn
Lawrence Casserley
Aditya Dev Sood
Madhureeta Anand
Igor Stromajer
Brane Zorman
Pradeep Gupta
Osama Manzar
Basak Senova
Nathalie Boseul Shin
Milindo Taid
Hridayesh Deshpande
Marc Lee
Cristoph Storz
Beat Brogle
Devyani Arya
Shweta Grampurohit
Basangauda Inamdar
Pallavi Kulkarni
Lakshmi Kumar
Ruchira Parihar
Ruta Potnis
Arul Prabhu
Gayatri Sathe
Abhishek Shrivastava
Eva
Shankar Barua

CHAIR Mohit Satyanand

**errors & ommissions expected**

SATURDAY, January 28
(Unaccompanied Presentations)

morning (start 10:00am)

Jan28 / #1 Epica Awards Reel, 2004-2005 (courtesy Andrew Rawlins, President) (selections)
Jan28 / #2 Tom Chambers & Digital Art Students from China & USA
Jan28 / #3 Da Wei Xu
Jan28 / #4 Pinina Podesta
Jan28 / #5 Nate Pagel
Jan28 / #6 Gruppo Sinestetico (Albertin, Perseghin, Sassu & Scordo)
Jan28 / #7 Daniel Gontz (aka: VJ Casa Gontz) (DVD not received till Jan22)
Jan28 / #8 Sarita Dev & Mr. Maurits Kelder
Jan28 / #9 Harvestworks Digital Media Arts Center & InterSpace-Hungary (courtesy Carol Parkinson of Harvestworks)
Jan28 / #10 István Horkay (DVD-1)

afternoon (start 2:30pm)

Jan28a / #1 Transmediale Video Selection 2005 (courtesy Thomas Munz, Creative Director)
Jan28a / #2 Jason Van Anden
Jan28a / #3 Bruno Bozzetto
Jan28a / #4 Chiara Passa
Jan28a / #5 Bob Gluck & Cynthia Beth Rubin
Jan28a / #6 Michael Brynntrup
Jan28a / #7 Shamima Abbas
Jan28a / #8 Turkish Art-Video / Presented by Basak Senova of NOMAD Project Channel
Jan28a / LAST Possible Interaction w/ Marc Lee, Cristoph Storz & Beat Brogle (CHECK PERSONALLY IN ADVANCE)

SUNDAY, January 29
(Unaccompanied Presentations)

morning (start 10:00am)

Jan29 / #1 Seagate Technical Awards for Excellence in Digital Technology for Films & Television
Jan29 / #2 Wilfried Agricola de Cologne
Jan29 / #3 Marcello Mercado
Jan29 / #4 Genco Gulan
Jan29 / #5 Ellen Zweig
Jan29 / #6 Ajaykumar
Jan29 / #7 Achmad Krisgatha
Jan29 / #8 István Horkay (DVD-2)

afternoon (start 2:30pm)

Jan29a / #1 0110 Digital Film Festival 2005 reel of Winners & Selected Finalists (courtesy Madhureeta Anand, Director)
Jan29a / #2 Tibor Kovacs-egri (images & Evocation video) + International Digital Art
Jan29a / #3 Karin Kuhlmann
Jan29a / #4 Werner Hornung
Jan29a / #5 Teo Spiller & Tadej Komavec
Jan29a / #6 Eric Filion
Jan29a / #7 Uly Paya
Jan29a / #8 John Antoine Labadie & Margie Labadie & James Edwards & John Holloway
Jan29a / 5:00pm ~ Digital-Imaging workshop with Zazie


GALLERY & FOYER (IIC Annexe)
AUDITORIUM ~ LECTURE-ROOM ~ GALLERY & FOYER ~ CONF. ROOM-1 ~ OUTDOORS

FRIDAY-SATURDAY-SUNDAY ~ January 27-28-29
Projections, Panels, Artefacts, Installations:

New Media Students of the National Institute of Design (Ahmedabad)
Marc Lee (Switzerland)
Sarai Media Lab-CSDS (Delhi)
The Academy of Electronic Arts (Delhi)
Digital Empowerment Foundation (Delhi)


OUTDOORS
AUDITORIUM ~ LECTURE-ROOM ~ GALLERY & FOYER ~ CONF. ROOM-1 ~ OUTDOORS

GANDHI-KING PLAZA (main campus): January 27-28-29: informal interactions, snacks-stall

ANNEXE REAR GARDEN (IIC Annexe): January 27: CaC networking lunch

ANNEXE REAR GARDEN (IIC Annexe): January 28-29: informal interactions


CONFERENCE ROOM #1 (IIC Main Campus)
AUDITORIUM ~ LECTURE-ROOM ~ GALLERY & FOYER ~ CONF. ROOM-1 ~ OUTDOORS
January 29, 9-10am: Electro-Acoustic Workshop with Lawrence Casserley

Participant support:

Embassy of Austria
Pro-Helvetia Arts Council of Switzerland
Ministry of Culture of the Republic of Slovenia
Ministry of Foreign Affairs-Turkey
some Participants Themselves
Italian Embassy Cultural Institute
Intima Virtual Base
NOMAD Project Channel
... and others





Organization

Lalsawmliani Tochhawng (IIC) Shankar Barua (The AeA)
~

Ground Coordination

Niru Singh (Media & Communications Professional / Delhi)
Anuradha Pathak (Artist & Arts Researcher / Delhi)
~

Volunteer Co-Hosts & Co-Presenters

Bacchus Barua (Student / Delhi University)
Devyani Arya (Student / NID)
Shweta Grampurohit (Student / NID)
Basangauda Inamdar (Student / NID)
Pallavi Kulkarni (Student / NID)
Lakshmi Kumar (Student / NID)
Ruchira Parihar (Student / NID)
Ruta Potnis (Student / NID)
Arul Prabhu (Student / NID)
Gayatri Sathe (Student / NID)
Abhishek Shrivastava (Student / NID)
Eva (Student / NID)
Hitesh Gusani (MD, Cybertec Studios / Mumbai)
~

Infrastructure & Technical (IIC)

Suresh Pal
Jugal Kishore
Shashidharan
... & others
~

Back-up & Security (The AeA)

Deepak Thapa

~
mail address: B-5&6/4563, Vasant Kunj,. New Delhi - 110 070 (INDIA)